est
? (0 €)
Ettevõte Tooted Uudised Tasub teada Šokolaadipoed Retseptid Maiasmoka kohvik Retseptid Kontakt

Sertifitseeritud tooraine

Kalev peab oluliseks panustada jätkusuutlikku ja vastutustundlikku kakaokasvatusse ning selle läbi kakaofarmerite töö- ja elamistingimuste parandamisse.

2014. aastal liitus Kalev maailma juhtiva vastutustundlikku ja jätkusuutlikku kohvi-, tee- ning kakaokasvatust toetava programmiga UTZ Certified.

Kalev peab oluliseks panustada jätkusuutlikku ja vastutustundlikku kakaokasvatusse ning selle läbi kakaofarmerite töö- ja elamistingimuste parandamisse.

2014. aastal liitus Kalev maailma juhtiva vastutustundlikku ja jätkusuutlikku kohvi-, tee- ning kakaokasvatust toetava programmiga UTZ Certified. 2017. aastal on kogu Kalevi šokolaadi tootmiseks vajaminev kakao sertifitseeritud ja kõik meie šokolaaditooted omavad õigust kanda UTZ Certified märki. See märk tootel näitab, et ettevõte toetab vastutustundlikku kakaokasvatust. Ostes UTZ-märki kandvaid tooteid, toetad seda ka Sina.

UTZ Certified on rahvusvaheline programm, mis sai alguse 2002. aastal Hollandis:
• UTZ tähendab maiade keeles „hea“
• UTZ on maailma suurim vastutustundliku kakao programm
• UTZ programmiga on liitunud üle 465 000 kakaokasvataja
• UTZ sertifitseeritud kakaod toodetekse 19 riigis
• UTZ-i märki kandvaid šokolaaditooteid müüakse 135 riigis

Miks UTZ sertifitseeritud kakao?

Maailma kakaosektor seisab silmitsi mitmete väljakutsetega. Kehv maaharimissüsteem, vananevad kakaopuud, vale kemikaalide kasutamine ja kontrollimatu metsade maharaiumine, lisaks kakaokasvatajate kehvad töötingimused ja väike sissetulek.

UTZ-programmi eesmärgiks on efektiivselt toimiv ja jälgitav sertifitseerimissüsteem sotsiaalselt ja keskkonnaalaselt vastutustundliku kakaotootmise tarvis. UTZ-programmiga liitunud kakaokasvatajad saavad juba täna suuremat saaki ja on osavamad oma farmi majandamisel, seejuures on paranenud nende töötingimused ja keskkonnakaitse.

Kuidas UTZ toimib?

UTZ- i puhul algab kõik oskuslikumast maaharimisest, millega kaasneb saagikuse kasv, sissetulekute suurenemine, edasiste väljavaadete ja keskkonnakaitse paranemine. Omandades UTZ-programmi abil uusi oskusi ja tehnikaid, on kakaokasvatajad võimelised saama rohkem oma maast ja ettevõttest.

Oskuslik maaharimine viib suurema saagikuseni, kuid farmerid ainult ei tooda rohkem, vaid ka nende saagi kvaliteet paraneb ja kulud vähenevad.

UTZ-programmiga liitunud kakaokasvatajaid õpetatakse muuhulgas oma farmi paremini majandama. Tänu sellele saavad nad rohkem kvaliteetset saaki väiksemate kulutustega ja on võimelised panustama rohkem oma perekonna ja töötajate heaollu ning ka tuleviku kindlustamisse.

„Pärast UTZ-programmiga liitumist on meie kakaofarmi saagikus kasvanud: aastatel 2011-2012 saime 1,2 tonni kakaoube, kuid 2013-2014 juba 1,8 tonni. Tänu UTZ-programmile sain valmis ehitada maja, samuti saame nüüd endale lubada toidutegemiseks gaasi.“ Kouassi N’Guessan Nick, Elevandiluurannik.

UTZ-programmis on oluline koht ka keskkonnakaitsel. Farmereid õpetatakse kasutama säästlikult ja efektiivselt maad, vett, toormaterjale ja energiat.

UTZ nõuab, et kõigi töötajate õigused oleksid tagatud. Selleks on kirja pandud selged kriteeriumid, mis baseeruvad International Labour Organization (ILO) konventsioonidel ja nende täitmist kontrollitakse regulaarselt. Muuhulgas tuleb töötajatele tagada piisav puhkus ja töötasu vastavalt siseriiklikele õigusaktidele, nende elamistingimused peavad olema head, töökeskkond ohutu.

UTZ tahab, et kõik kakaokasvatajate lapsed kasvaksid üles ohutus ja tervislikus keskkonnas. Laste kaitseks ja arenguks on paika on pandud konkreetsed nõuded, mis sisaldavad nii kooliskäimist kui ka mänguaega. Lapstööjõud on keelatud. Koolitustel selgitatakse farmeritele laste kooliskäimise vajalikkust, võimalikke terviseriske ja ohtlike ainete, tööriistade jms eemalhoidmist laste käeulatusest.

Tänu UTZ-programmile tunneb järjest rohkem ja rohkem kakaokasvatajaid ja farmitöölisi end motiveerituna, tervemana ja respekteerituna. Neil ja nende peredel on rohkem võimalusi oma eesmärkide saavutamiseks. Nende lapsed käivad koolis ja kasvavad üles turvalises ning tervislikus keskkonnas.

© 2020 AS Kalev, All Rights Reserved