est
? (0 €)
Ettevõte Tooted Uudised Tasub teada Šokolaadipoed Retseptid Maiasmoka kohvik Retseptid Kontakt

1806 – suhkrupagar Lorenz Caviezel paneb aluse Eesti magusatööstusele, avades Tallinnas Pikal tänaval praeguse Maiasmoka kohviku asukohas oma kondiitriäri. Sellest saab tänase Kalevi kommivabriku vanim otsene eelkäija.

1864 – Georg Stude sen ostab vahepeal käest kätte käinud kondiitriäri ja laiendab seda oluliselt. Stude äri toodangust olid eriti nõutud martsipanist figuurid ja käsitsi valmistatud šokolaadikompvekid. Muuhulgas tellis Stude ärist regulaarselt maiustusi ka Vene keisri õukond. Ajaloolisi martsipanivorme ja töövõtteid kasutades valmivad unikaalsed martsipanist kujukesed Maiasmoka kohvikus tänaseni.

1921 – asutatakse Kalevi kommivabriku tuntuim eelkäija, šokolaadi- ja kompvekivabrik Kawe. Tolleaegse Eesti suurima kondiitrivabriku Kawe toodang oli hästi tuntud kodumaal ja mitmel pool mujalgi. Ettevõtte eksportis tähelepanuväärse osa oma toodetest erinevatesse sihtriikidesse: Ameerikasse, Inglismaale, Tuneesiasse, Marokosse, Prantsusmaale, Indiasse, Hiinasse ja mujale. Teistest suurtest tolleaegsetest magusatootjatest tasub nimetada Ginovkeri (asutatud 1906), Brandmanni (1901) ja Klaussoni (1920) vabrikuid. Neis ettevõtetes koos Kawega töötas 1930.-ndate aastate lõpus üle 75% kogu Eesti kondiitritööstuse töötajatest. Suurtele tootjatele pakkusid konkurentsi mitmed väiksemad ettevõtted: Riola, Endla, Eelis, Efekt ja muud.

1940 – algab kondiitritööstusettevõtete natsionaliseerimine ja liitmine. Brandmanni äri ühendati vabrikuga Riola, ettevõte sai uueks nimeks kompvekitehas Karamell. Hiljem liitus Karamelliga Georg Stude äri martsipani- ja šokolaadikompvekkide osakond. Tortide ja kookide valmistamine jäi endiselt Pika tänava majja, mida tuntakse täna Maiasmoka kohvikuna. Õige pea liideti Kawega omakorda vabrikud Efekt, Eelis, Endla ja Soliid ning lisaks veel Rakvere lähistel Kloodi mõisas paiknenud siirupitööstus Ermos. Ühendatud ettevõte jätkas tööd Kawe nime all.

1948 – 1. aprillist sai Kawe uueks nimeks kondiitritoodete vabrik Kalev. Nimemuutus toimus ideoloogilistel põhjustel: keegi käis ministrile kaebamas, et Kawe nimi oli kunagi moodustatud tolleaegsete omanike initsiaalidest. See ei olnud sobiv nõukogude ettevõttele. Kiiresti korraldati nimekonkurss, kuhu esitati kaks ettepanekut “Punane Kompu” ja “Kalev” – vaid ühe häälega jäi peale nimi “Kalev”.

1957 – aadressil Pärnu maantee 139 valmib uus kondiitritööstusettevõte Uus Kalev, millega aasta hiljem liidetakse vabrik Karamell.

kalev_vana_tehas

1962 – kondiitritööstusettevõtete liitmine jõuab lõpule: Uus Kalev ja Kalev ühendatakse, ettevõtte nimeks saab kondiitritoodete vabrik Kalev. Eestisse jääb üks maiustustetootja asukohaga Pärnu mnt. 139. Kogu nõukogude perioodi tootis Kalev maiustusi nii Eesti kui ka pea terve ülejäänud endise N. Liidu tarvis, varustades muuhulgas ka Kremli “kroonimata valitsejaid”. Kalevi maiustused võitsid tunnustust ka väljaspool N. Liidu piire, tuues mitmetelt rahvusvahelistelt messidelt ja näitustelt koju auhinnalisi kohti.

1991 – kondiitritoodetevabriku Kalev baasil moodustatakse RAS Kalev.

1995 – RAS Kalev erastatakse ning moodustatakse aktsiaselts.

2003 – Valmib AS-i Kalev uus ja kaasaegne tootmiskompleks Harjumaal Rae vallas Põrguväljal, ettevõte lahkub Tallinnast. Tegemist on sel hetkel suurima uue toiduainetetööstuse ehitisega Eestis alates taasiseseisvumisest.

2006 – AS Kalev tähistab Eesti kondiitritööstuse ja ettevõtte 200. juubelit.

13.06. 2006 – AS Kalev asutab tütarettevõtte AS Kalev Chocolate Factory, mis võtab emaettevõttelt üle šokolaadi- ja suhkrukondiitritoodete tootmise ja müügi.

27.05.2010 – AS-ist Kalev Chocolate Factory saab Norra päritolu rahvusvahelise Orkla kontserni liige.

09.04.2012 – Ettevõte taastab ajaloolise ärinime AS Kalev

2016 – AS Kalev tähistab spetsiaalse juubelitoodete kollektsiooni ja mitmete üritustega Eesti kondiitritööstuse ning ettevõtte 210. juubelit.

01.02.2018 – AS-i Kalev uueks ärinimeks saab Orkla Eesti AS. Maiustuste tootmine jätkub Kalevi kaubamärgi all.

02.04.2018 – moodustavad endine AS Kalev ja AS Põltsamaa Felix ühise juriidilise ettevõtte – Orkla Eesti AS-i.

 

 

© 2020 AS Kalev, All Rights Reserved